Centrum Przyjazne Rodzinie

Obecnie NZOZ prowadzi działalność przede wszystkim w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Położna Środowiskowo - Rodzinna

Kobieta w każdym momencie życia może ją wybrać. Jeśli wybierzemy położną, która ma podpisany kontrakt z NFZ-tem spotkania z nią będą bezpłatne. Usługi świadczone przez położne w ramach NFZ-tu realizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00. Natomiast w późniejszych godzinach oraz w soboty i niedziele będą to odpłatne wizyty. Warto tą kwestię poruszyć indywidualnie z wybraną położną.

Dlaczego i kiedy warto skorzystać z pomocy położnej środowiskowo-rodzinnej?

  • Przed planowaną ciążą- Pomoże kobiecie przygotować się do niej
  • W trakcie ciąży- warto, żeby kobieta skorzystała z dostępnych spotkań edukacyjnych u położnej środowiskowo-rodzinnej. Przypominają one indywidualną szkołę rodzenia. Podczas spotkań edukacyjnych położna ustala tematy interesujące przyszłą mamę oraz sugeruje zagadnienia, które są istotne by je poznała. W trakcie tych spotkań kobieta jest przygotowywana do narodzin dziecka, pielęgnacji noworodka, karmienia piersią oraz nowej roli. Sporządzany jest też plan porodu. Omawiane są również bieżące kwestie. Niektóre spotkania mogą odbywać się wraz z przyszłym tatą. Wizyty położnej rozpoczynają się od 21 tygodnia ciąży i odbywają się raz w tygodniu, a od 32 tygodnia dwa razy w tygodniu do narodzin dziecka. Czas trwania spotkania wynosi około 1 godziny.
  • Po narodzinach dziecka- położna przychodzi na wizytę tzw. patronażową. Tutaj ważne jest, żeby zgłosić noworodka jak najszybciej po wyjściu ze szpitala. Położna pojawia się na wizycie w domu w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Jeśli był kontakt z położną w trakcie ciąży, to przyjdzie do domu znajoma/zaprzyjaźniona osoba. Wizyt patronażowych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy jest co najmniej 4 do 6. Położna sprawuje opiekę nad noworodkiem i kobietą w połogu.
  • Gdy kobieta choruje bądź przebyła operacje bądź zabiegi ginekologiczne
  • Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.-można wybrać pielęgniarkę w Centrum